Drobečková navigace

Úvod > Blog > Cold Calling - má ještě v roce 2024 smysl?

Cold Calling - má ještě v roce 2024 smysl?Datum konání:
10.2.2024

Na začátku roku 2024, s ohledem na rychlý rozvoj technologií a změn v obchodních komunikačních strategiích, se může zdát, že tradiční techniky jako je cold calling ztrácejí svůj význam. Přesto však v B2B segmentu, kde jsou rozhodovací procesy často složitější a dlouhodobější než v B2C, je osobní přístup klíčový. Cold calling, pokud je správně implementován a integrován do širšího mixu obchodních strategií, může i v roce 2024 přinést řadu nových příležitostí.

Cold Calling v roce 2024: Proč si myslím, že má stále smysl

  1. Osobní přístup: V digitální éře, kdy emaily a zprávy často končí v inboxu s hromadnými zprávami, může být osobní telefonát příjemným zpestřením. Osobní přístup může vytvořit silnější vazbu s potenciálním klientem a odlišit vás od konkurence.

  2. Vyšší úroveň cílení: Cold calling umožňuje přímou interakci s buyer personou. Máte možnost ihned reagovat na otázky a hlavně zjišťovat aktuální stav dané společnosti díky interakci s danou osobou. 

  3. Vytváření důvěry: V B2B obchodu je důvěra klíčová a často se buduje pomaleji. Říká se, že k úspěšnému obchodu potřebujeme 5-12 kontaktů s klientem. Telefonní hovor nabízí možnost ukázat znalosti, odbornost a pochopení potřeb klienta, což je základ pro budování důvěry. Navíc oproti online komunikaci diverzifikuji styl komunikace. 

  4. Cílení na správné osoby: S dostupností prospectingových nástrojů jako je Bizmachine, nebo Merk v ČR (Apollo, Zoominfo v zahraničí) lze cold calling použít k velmi přesnému cílení na buyer persony, u kterých existuje vysoká pravděpodobnost zájmu o vaše služby nebo produkty.

  5. Feedback v reálném čase: Často jsem se bavil s obchodníky, kteří přemýšleli, zdali to či danou firmu oslovovat se svou službou. Cold calling poskytuje k této otázce okamžitou zpětnou vazbu. 

Jak efektivně využívat cold calling i v roce 2024

  • Integrace s digitálním marketingem: Žijeme v datové době, využijte proto data a poznatky získané z marketingových kampaní pro cílení a personalizaci vašich cold calls.

  • Použití CRM a automatizace: Moderní CRM systémy, jako je například Pipedrive a nástroje pro automatizaci umožňují efektivněji sledovat a analyzovat vaše cold calling aktivity. Při správném využívání CRM a trackování veškerých obchodních aktivit lze jednoduše doměřit úspěšnost cold callingu. Pokud se potřebujete zlepšit, rád vám s touto činností pomohu formou společných náslechů, mentoringu a školení. 

  • Vzdělávání a trénink: Investice do tréninku a rozvoje dovedností vašich obchodníků je klíčová. Efektivní komunikační dovednosti, schopnost rychle reagovat a adaptovat pitch podle situace, jsou nezbytné pro úspěch.

  • Zaměření na hodnotu: Místo přímého prodeje se soustřeďte na poskytování hodnoty. Informujte potenciální klienty o trendech v odvětví, poskytněte užitečné tipy nebo případovky, které demonstrují váš odborný pohled a zkušenosti.

Závěr

V roce 2024, ve světě přesyceném digitální komunikací, může být cold calling, když ho správně uchopíte, stále silným nástrojem v B2B obchodu. Klíčem je jeho inteligentní integrace do širší obchodní a marketingové strategie, která umožní vytvořit osobní vazby, budovat důvěru a efektivněji dosahovat obchodních cílů. 

Pokud potřebujete s cold callingem pomoci, rád vás světem cold callingu pomohu.